Vyberte možnost Stránka

Osadníci z Katanu – recenze stolních her I.

Osadníci z Katanu – recenze stolních her I.

„Už zase sedíš u toho počítače? Nechceš dělat něco jiného?“ Tyto povzdechy nás rodičů by se daly počítat ke znamením doby 21. století. Pryč jsou ty časy, kdy děti práskly aktovkou za dveře a rozběhly se ven, aby se hladové vrátily k večeři. Rodinný život se často mění jen na práci a televizi, nebo školu a tablet s Minecraftem… není to škoda?osadnici-katanu-3

Na druhou stranu další změnou, kterou se dnešní doba také vyznačuje, je záplava možností… mimo jiné i v množství rodinných stolních her, které dokáží rodinu stmelit, zabavit a přinést chvíle, na které v dospělosti mohou děti vzpomínat jako na „příjemný čas s rodiči u rodinného krbu“.

Proto jsme se rozhodli napsat naše zkušenosti se stolními hrami, které máme vyzkoušené. Pokud se chcete přidat, budeme rádi, když nám napíšete do komentářů, jaké hry hrajete a jaké baví vás.

Osadníci z Katanu

název hry Osadníci z Katanu
typ hry
  • strategie ***
  • náhoda ***
  • komunikace ***
věk 10+
délka hry 45-90 min
počet hráčů 3-4
výrobce Albi

Jako první jsme vybrali stolní hru Osadníci z Katanu. Pokud máte doma starší děti, je to skvělá strategická hra, která by neměla chybět ve vaší rodinné zasobě. Pokud máte doma mladší děti, vyzkoušejte verzi Osadníci z Katanu Junior.

Cíl je jednoduchý – po ztroskotání na pustém ostrově ukořistit co nejlepší kus země a vybudovat co největší „impérium“.

K dispozici jsou lesy, pole, pastviny, těžba kamene a také naleziště hlíny pro výrobu cihel. Vše budete potřebovat, ale nejste na ostrově sami… vaši noví sousedé mají stejný cíl a tím se rozpoutá čilý obchodní ruch. Vyměňujete suroviny, které vlastníte, za ty, které potřebujete s více či méně vypočítavými sousedy.

Vyhrává ten, kdo první dosáhne deseti bodů, které získáváte za stavění vesnic, měst, budování cest nebo díky akčním kartám.
osadnici-katanu-2Osadníci z Katanu je spíše delší rodinná hra, proto počítejte nejméně se 40 minutami. Někdy nám hra ovšem zabrala i hodinu a půl. Výhodou je, že se nikdo z hráčů ani chvíli nenudí – hra je po celou dobu napínavá.

Hru mohou hrát 3 až 4 hráči. Z naší zkušenosti je hra ve třech většinou rychlejší. Pokud hrajete ve čtyřech, hrací pole je často „zastavěné“ a hra je trošku delší a obtížnější. Pokud je vás víc, je možné dokoupit doplňkovou sadu, s níž můžete hrát i v šesti hráčích. Počítejte ovšem s tím, že se časově hra o dost protáhne.

Výrobce uvádí, že Osadníci z Katanu je hrou pro děti od 10 let. My jsme ji vyzkoušeli i s devítiletými dětmi – strategii pochopily a hra je většinou bavila. Tedy až na situace, kdy jim buď nepadala čísla, za která si braly suroviny, anebo jim někdo zatarasil cestu, kterou si pracně stavěly 🙂

Až vás hra omrzí

Pokud by vás přestalo bavit být jen na jednom ostrově, je možné dokoupit rozšíření (např. kupci a barbaři, námořníci, města a rytíři), které nejen zvětší hrací plochu, ale také rozšíří hru pro více hráčů.

Geniální na této hře je, že není nikdy stejná, hrací pole se každou hru mění a proto nás ani po 2 letech ještě neomrzela… Tedy hurá do toho, stačí ztroskotat a hra může začít 🙂

O autorovi

Zanechte odpověď