Vyberte možnost Stránka

Jaká nebezpečí mohou na děti číhat doma

Jaká nebezpečí mohou na děti číhat doma

Jaká nebezpečí číhají na děti domaDomov by měl být místem bezpečí. Jenže jak uchránit malé nadšené objevitele před bolestí a zraněním? Zkuste popřemýšlet, zda je ve všech těchto bodech váš domov bezpečný.

Nástrahy, číhající kdekolivMáte doma batole? Jaká nebezpečí mohou na děti číhat doma

  • Měli byste znát, jaké rostliny doma máte a zda nejsou jedovaté.
  • Drobné a ostré předměty ukládejte mimo dosah dětí. Vzpomínám si třeba, že když jsem byla malá, hrála jsem si u sledování Večerníčku s maminčinými hodinkami, oddělala z pásku kovovou sponku a strčila ji do nosu… Pak už si pamatuji jen ten řev, který jsem ve dvě v noci vydávala na pohotovosti… Některé děti jsou schopny strčit si do nosní dírky třeba hrášek nebo fazoli, které ve vhku můhou začít bobtnat a klíčit! Stejně tak léky nepatří na dětem přístupná místa. Nepodceňujte nebezpečí, které na malé zvědavé neposedy číhá v lékárničce!
  • Pozor na elektřinu – že elektrické zásuvky opatříme krytkami, je celkem běžné, dávejte ale také pozor na volně přístupné šňůry. Některé děti se za ně snaží tahat nebo je strkat do pusy.
  • Okna a schody zajistěte proti pádu dětí.

Zamířeno na kuchyň

Máte doma batole? Jaká nebezpečí mohou na děti číhat doma

  • Pozor na nože a ostatní ostré předměty – neuchovávejte je v tak pěkně jezdících a dobře dostupných šuplících kuchyňských linek. Které dítě by nemělo rádo otevírání šuplíků?
  • Když vaříme, dáváme pozor na sporák i horké nádoby – na sporáku, lince i na stole. Pokud máte doma ubrus, zajistěte ho před strhnutím (nebo jen posunutím) úchytkami.
  • Při zalévání nápoje horkou vodou z konvice, nesení horkého jídla a pití nebo ostrých předmětů se ujistěte, že vám dítě nepředběhne přímo před nohama. Stejně tak při manipulaci s horkými nebo ostrými předměty nedržte dítě druhou rukou v náruči.

Jak je na tom vaše koupelna?Máte doma batole? Jaká nebezpečí mohou na děti číhat doma

  • Ve vaně nenecháváme děti bez dozoru – hrozí nejen nebezpečí pádu, ale také opaření nebo utonutí!
  • Do vany můžeme pořídit protiskluzovou podložku, aby dítě neuklouzlo. (Nevýhodou většiny podložek je ale nutnost časté desinfekce – pro růst plísní je totiž ideální.)
  • Všechny čistící prostředky, desinfekce, ale i prací prášky a aviváže ukládáme tak, aby se k nim samotné dítě nedostalo.
  • Do petek od ovocných šťáv, sirupů a minerálek nepřeléváme z maxi balení žádné aviváže apod. I když nádobu označíte, malé dítě stejně číst neumí a díky známému obalu by si mohlo myslet, že obsahuje originální tekutinu.
  • Pozor na předměty denní hygieny, jako jsou třeba žiletky – i když je pro rodiče pohodlné mít vše po ruce, k nebezpečným předmětům by dítě mít přístup nemělo.

Samozřejmě, že tento článek není vyčerpávajícím výčtem všech nebezpečí, která na děti mohou doma číhat. Přesto jsme se pokusili alespoň na některé z nich upozornit a pomoci tak předcházet něšťastným situacím.

O autorovi

Zanechte odpověď