Vyberte možnost Stránka

Co by mělo dítě umět, než se začne učit plavat?

Co by mělo dítě umět, než se začne učit plavat?

children-436969_1280Předplavecká výchova připravuje dítě pro základní plavecký výcvik – tedy pro samotné plavání. Seznamuje cvrčka s pohybem ve vodě i se základními plaveckými dovednostmi. Jednou z možností, jak dítě s vodou skamarádit, jsou různé kroužky, plavecké školy apod. Co když ale chcete vaše dítě připravit sami?

Jak začít aneb hlavně se nebát

Nejprve vyberte vhodný bazén. Často bývá pro děti lepší, pokud má bazén schůdky (a ne jen žebřík). Ideálně pokud hloubka vody dosahuje dítěti po prsa.
Základem je, aby dítě pochopilo, že když se postaví na zem, stále může dýchat. Připravte si s sebou nějaké hračky (kachničky, delfíny, balónky…) a také jednoduché hry, které zná dítě z pohybu „na souši“. Můžete si ním zahrát třeba zlatou bránu, kolo mlýnský apod. Známé věci či aktivity působí jako zklidňující faktor.

swimming-445102_1280Často velmi nelehkým úkolem je, aby si dítě zvyklo mít mokrý obličej. Jak toho dosáhneme? Můžeme třeba dělat kachničkám bouřku, ženeme kachničky a delfíny na druhou stranu bazénu atd. Pokud dítě nemá vodu na obličeji rádo, nikdy mu ale schválně nestříkejte jen tak do obličeje, neshazujte ho, že je bábovka, ani ho jinak nenuťte.

Co s človíčkem s velkou averzí k vodě?

Opatrně s dětmi s velkou averzí k vodě (držte je za ruku; aby bylo blízko vás) a na děti s hydrofobií (nechtějí mít s vodou nic společného, jakmile mají možnost chytnou se okraje bazénu a dívají se směrem ven, odcházejí…). Zvolte individuální, pomalé a postupné tempo přivykání na vodu a nedělejte si nic z toho, že sousedovic Mařenka je ve vodě jako doma a o rok mladší kamarád ze školky už skoro umí plavat.

Co by mělo dítě umět, než se začne učit doopravdy plavat?

swimming-286211_1280

Mezi základní plavecké dovednosti, které by mělo dítě zvládnout ještě předtím, že začne s plaveckým výcvikem, patří:

  • výdech do vody
  • ponoření
  • splývání na zádech i na břiše
  • skok po nohách do vody

Jedenkrát za měsíc?

Pokud se rozhodnete ještě před létem připravit vaše dítko pro plavecký výcvik, doporučujeme navštěvovat bazén alespoň 2x týdně, ideálně na 45 – 60 minut.

O autorovi

Zanechte odpověď