Vyberte možnost Stránka

Strašák jménem toxoplazmoza nečíhá jen na pískovišti

Strašák jménem toxoplazmoza nečíhá jen na pískovišti

toxoplazmozaKdo by neslyšel o tom, jak nezdravé je nechat malé děti hrát si veřejném pískovišti… Ano, dnes se na neoploceném (a často i oploceném) venkovním pískovišti může nacházet ledacos – odpadky, nedopalky cigaret a dokonce i použité injekční stříkačky. Ale také nebezpečí, které není vidět – parazit Toxoplazma gondii.

Je pravda, že na nezakrytých pískovištích se opravdu mohou vyskytovat výkaly koček a tím i možných původců tohoto onemocnění. I když vzhledem k tomu, že infikované výkaly vylučují nejčastěji pouze mladé kočky a pouze 2-3 týdny, pravděpodobnost nakažení není příliš vysoká.

Ovšem vzhledem k tomu, že v Česku je infikováno přibližně 30% lidí, jaké jsou další způsoby nákazy?

Mnohem častěji se člověk nakazí konzumací syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného masa. Pozor by si tedy měli dát hlavně ti, kteří mají rádi nedostatečně tepelně upravené pokrmy nebo rádi při vaření ochutnávají syrové maso, například játrové knedlíčky. Tepelné opracování se ovšem netýká jen dostatečného prohřátí masa – pokud je maso skladováno v mrazícím boxu, nebezpečné zárodky se zničí také.

Člověk se také může nakazit konzumací syrové neumyté zeleniny. I když zelenina z vlastní zahrádky má co do sebe, určitě si ji před konzumací dobře umyjte. Nikdy nevíte, zda si neoblíbila vaši zahrádku také sousedovic kočka.

Pozor by si měly dát především těhotné ženy a lidé s výrazným snížením imunitního systému. U těhotných žen byl při nakažení prokázán možný přenos na dítě, kterému pak hrozí výskyt vývojových vad, včetně postižení centrální nervové soustavy nebo poškození zraku.

Pokud ovšem nastávající maminka prodělala infekci již dříve (před otěhotněním), má už v těle vytvořené protilátky a akutní infekce v době těhotenství (tedy ta nebezpečná pro miminko) jí již nehrozí.

O autorovi

Zanechte odpověď