Vyberte možnost Stránka

Poznám staré vajíčko? Jednoduchý pokus nejen pro děti

Vajíčko jako vajíčko – jak je staré, vlastně nezjistím. Nebo ano? Vyzkoušeli jsme s Toníkem jednoduchý pokus, který nám ukázal slavný Archimédův zákon v praxi ????

Základní informace
Obtížnost Snadné s pomocí maminky
Vhodné pro děti od: 3 let

 

Potřebujeme
  • 2 syrová vajíčka (různého stáří)
  • 2 skleničky s vodou (kelímky)

Tip: Pokud chcete udělat dětem radost, odložte si doma dostatečně dopředu jedno vajíčko – když ho pak použijete na pokus, spolu s čerstvým vajíčkem vytvoří krásný protiklad 🙂 My jsme bílé vajíčko nakonec schovali – a za dva měsíce pokus znovu zopakovali – s čerstvým (tedy aspoň doufáme – bylo z Kauflandu 🙂 vajíčkem a bílým starým. Bílé vajíčko bylo znatelně lehčí a třetina koukala nad hladinou (viz poslední fotka). Nakonec jsme vajíčka i zvážili – čerstvé vážilo 61 g a staré jen 45 g.

Postup
  • Do každé skleničky s vodou opatrně ponoříme syrové vajíčko tak, aby bylo celé ponořené.
  • Obě skleničky necháme chvilku stát.
  • Po chvilce pozorujeme, jestli se vajíčko staví na špičku nebo plave k hladině – a nebo je ponořené u dna.

Vajíčko, které se staví na špičku nebo plave k hladině, je už poněkud starší.  Jak to? Vajíčko vevnitř pomalu sesychá a vzniklá vzduchová bublina vajíčko nadlehčuje a to plave nebo se vznáší k hladině. Čím je vajíčko starší, tím více vzduchu má a tím je více u hladiny. Naopak vajíčko, které se drží u dna, je čerstvé – nemá v sobě vzduch na to, aby ho nadnášelo.

Zanechte odpověď