Foukám, foukáš, foukáme – dechová cvičení pro děti
Dechová cvičení doporučují nejen logopedové, ale také pediatři. Možná si ještě pamatujete, že hru na píšťalku kdysi propagoval věhlasný profesor Žilka. Proč? Byl přesvědčen o jejím zdravotním přínosu. S dětmi ale můžete vyzkoušet i jiné dechové aktivity než flétničku – zkuste třeba tyto:
Balónková
Až dětem zase napustíte vanu plnou bublinek, dejte jim do vany plastový balónek nebo lodičku. Tři, dva, jedna…teď! Jestlipak dofoukají lodičku nebo balónek na druhou stranu vany?
Ubrousková
Z jednoho kousku kuchyňských papírových utěrek udělejte kuličku – jednu pro vás a druhou pro vašeho malého soupeře. Položte je na stůl. Podaří se vám dofoukat kuličku na konec stolu? Nesmí vám ale spadnout ze stolu – to byste byli diskvalifikovaní :-))
Bublifuková
Starý dobrý bublifuk netřeba představovat… Ale zkuste jednou vyfouknout bublinu co nejpomaleji a potom zase co nejrychleji. Nebo zkuste při foukání vydávat po celou dobu nějaký zvuk – třeba ííííííííí nebo jéééééé :-).
Zrcadlová
Nechte děti dýchat chvíli zblízka na zrcadlo – za chvilku se zamlží a děti na něj mohou prstem kreslit – sluníčko, srdíčko, sebe, nebo třeba krátký vzkaz.
Ať už foukáte na míček, pískáte na píšťalku nebo dýcháte na zrcadlo, děláte něco pro své zdraví – protahujete hrudní a mezižeberní svaly, procvičujete kapacitu plic, pozitivně ovlivňujete emoce apod.