
Jak vybírat obuv pro děti

Určitě jste někdy slyšeli, že špatným výběrem obuvi můžeme dítěti velmi uškodit a způsobit mu zdravotní problémy. Jak ale postupovat při výběru vhodných bot? Nabízíme vám 5 bodů, díky kterým budete vědět, jak vybírat obuv pro děti.
Kdy jsou potřeba nové boty
Malé děti mají kosti chrupavčité a tím měkké a poddajné. Navíc mají sníženou citlivost vůči bolesti, což znamená, že pravidelná kontrola, zda je obuv pro dítě stále ještě vyhovující, je na nás. Děti mohou nosit malé botky delší dobu a nedat najevo, že je tlačí. Proto pravidelně kontrolujte velikost nohou dítěte.
Profesionální přeměření
Nejlepší způsob, jak předcházet problémům se špatnou velikostí obuvi, je pravidelné přeměření dětské nožky kvalifikovaným prodejcem. Obuv musí sedět nejen do délky, ale i do šířky.
Délka a šířka obuvi
Délka obuvi by měla být o 10 až 15 mm delší, než je noha dítěte. Nohu dítěti měříme vždy ve stoje, a to od od oblouku paty po nejdelší prst. To, že dítěti zatlačíte na botu ve snaze najít, kde mu končí palec, není nejvhodnější – dítě často automaticky palec skrčí a vy tím skutečnou délku nohy v botě nepoznáte. Dítě by si při zkoušení mělo vyzkoušet obě boty a projít se s nimi po prodejně. Příliš velké boty naopak dítěti kloužou z pat.
Při určování šířky obuvi se řídíme šířkou nohy v místě prstních kloubů a také nártem. Příliš úzká bota dítě tlačí, deformuje nohu a stěžuje krevní oběh. Bota s úzkou špičkou může deformovat palec i ostatní prsty. Ale ani příliš široká obuv není vhodná – nohu totiž dostatečně nefixuje.
Materiál, váha a střih obuvi
Pro častě nošení se doporučuje vybírat materiál, který je prodyšný, měkký, pohlcující vlhkost a přizpůsobující se tvaru nohy. Dříve to byly jednoznačně pouze přírodní materiály, jako je textil nebo useň. Díky moderním technologiím se vyrábí i různé klimamembrány, jako jsou Gore-Tex nebo Sympatex, které propouští vhkost ven a naopak nepropouští ji dovnitř. Hodí se například pro sportovní obuv.
Protože se dětská nožka hodně potí (a obzvláště na plosce nohy), bota by měla být vybavena stélkou ze savého materiálu.
V každém případě by však obuv měla být certifikovaná, vyrobená z nezávadných materiálů.
Důležitý je také vhodný střih – obuv pro nejmenší děti by měla být kotníčková. Pro chladnější dny můžete vybrat šněrovací kotníčkovou obuv, pro letní dny kotníčkové sandály s plnou patou.
Dětská bota by v místech, kde se noha při chůzi ohýbá, měla být co nejohebnější. Pokud je bota nepoddajná a tuhá, dítě při chůzi snáze pocítí únavu. Navíc může způsobit zdravotní potíže, jako jsou třeba kostní výrůstky na nártu nožky.
Bota by měla být lehká. Dítě za den nachodí či naběhá cca 18 až 20 tisíc kroků a jeho nohy ještě nejsou připraveny pro zátěž.
Podešev a podpatek
Vybírejte kvalitní podešev, která má dobré tlumící vlastnosti. Pokud bude dítě chodit v nekvalitní obuvi se špatnou podešví, neustálými tvrdými dopady na chodník či dlažbu může docházet k rychlejšímu opotřebování kostí a kloubů nohy a také k poškozování páteře.
Podpatek musí být nízký a s velkou plochou, aby nebránil udržení stability dítěte. Všichni víme, jak vypadá chůze malinké slečny v maminčiných lodičkách…
Rada na závěr
Nákup vhodné obuvi pro děti není ale zase tak složitý – vyberte si prodejnu, požádejte personál o přeměření nožky dítěte a pomoc při výběru. Vyhněte se obchodům s nekvalitní obuví bez certifikace – za možné zdravotní problémy těch pár ušetřených korun určitě nestojí.
Zdroje: zirafka.com, bata.cz