
Plnohodnotná strava u dětí předškolního věku

Výživa patří mezi základní potřeby každého organismu. V případě dětí předškolního věku hraje plnohodnotná strava zásadní roli nejen pro fyzický vývoj, ale i pro správný duševní vývoj. Složení potravy ovlivňuje růst, aktivitu i zdraví dítěte.
Plnohodnotná potrava musí obsahovat ve správném poměru cukry, tuky, bílkoviny, vitamíny, minerály, vodu i pochutiny. Nesprávné pojetí této oblasti může k různým dysbalancím a problémům.
V předškolním období (tedy mezi 4. a 6. rokem) dítě vyroste o 7—9,5 cm (v 6 letech měří 110-115 cm) a přibere 6-9 kg (na 20-22 kg v 6 letech). Intenzivní pohybová aktivita podporuje rozvoj svalové tkáně na úkor tělesného tuku. U pětiletého dítěte tvoří svaly přibližně 35 % hmotnosti (u batolete asi 25 %) a tuk 15 % (u batolete asi 20 %).
Co a kolik toho sníst
Správná výživa je plnohodnotná, pestrá strava, která obsahuje všechny složky potravy nezbytné pro zdravý fyzický a duševní rozvoj dítěte v optimálním množství. Neznamená to tedy, že dítěti nemůžeme dát nic, kde je trocha tuku. Nedílnou součástí stravy je přece i chutnost. A že je to tuk, který dává jídlu chuť, je známo již dlouhou dobu. Není ovšem tuk jako tuk. Je lépe sáhnout po olivovém oleji, ořechům či smetaně před nechvalně proslulým palmovým tukem.
Množství jídla, potřebného k pokrytí potřeb dítěte se liší jednak konstitučním typem dítěte, jeho pohybové aktivitě a zdravotním stavu.
Nejvíce bychom měli konzumovat zeleninu – od každé barvy něco.
Další významnou složkou jsou sacharidy. Zkuste dát přednost celozrnným obilovinám, těstovinám či rýži. Brambory ano, hranolky jen opravdu výjimečně. Optimální je také snížit konzumaci výrobků z bílé mouky.
Bílkoviny jsou další důležitou složkou našeho jídelníčku. Snažte se často zařazovat ryby a luštěniny. V rozumné míře se nemusíte bát vajec, ořechů a libového masa. Nezapomínejte také na mléko a mléčné produkty – ty jsou v tomto období pro dítě velmi důležité!
Ovoce je cenným zdrojem nejen vitamínů, ale i mnoha dalších látek. Dávejte přednost sezónnímu ovoci z našich krajů.
Nejmenší část našeho jídelníčku by měly tvořit tuky – ořechy, smetana, máslo, olivový olej… Snažte se ovšem vyhnout tukům průmyslově zpracovaným, přepáleným (například při fritování) či tuku palmovému, který má na náš organismus opravdu neblahý vliv.
Strašák jménem obezita
Za nadváhou či obezitou dětí stojí často vyšší energetický příjem než výdej, což je spojeno s nízkou pohybovou aktivitou dítěte, přemírou sladkostí a nevyváženou, často i „fast food“ stravou. Váhu obézního dítěte lze změnit zvýšením jeho tělesné aktivity a upravením jeho výživových zvyklostí. Vzhledem k tomu, že dítě přebírá stravovací návyky rodiny, je daleko efektivnější, pokud nastane změna stravovacích a pohybových zvyklostí celé rodiny.
zdroje: Illiková O., Vašíčková Z.: Zdravá výživa v mateřské škole, Portál 2004