Vyberte možnost Stránka

Zázrak jménem jogurtové těsto

Blíží se čas návštěv a oslav, ke kterým neodmyslitelně patří dobré jídlo. Ale co si budeme povídat, na přípravu je vždy méně času, než by bylo třeba a každá hospodyňka tedy uvítá, když je recept jednoduchý a hlavně rychlý.

O jogurtovém těstě jsme již psali v receptu na závin, což je asi nejčastější použití. A rozhodli jsme se o něm napsat znovu, protože je opravdu velmi jednoduché, snadno se ním pracuje. Tentokrát jsme se rozhodli vyzkoušet jogurtové těsto v trošku jiné roli a to jako sladké i slané pečivo. Musím řící, že nás výsledek překvapil – nechte se tedy inspirovat a napište nám, jak vám chutnalo.

Základní informace
Obtížnost **
Doba přípravy 30minut
Tepelná úprava 30 minut
Množství 36 ks pečiva

 

 

Potřebujeme

Jogurtové těsto:

Vyzkoušeli jsme těsto s větším podílem jogurtu a menším množstvím tuku než u závinu a nebyl s tím žádný problém.

  • 400g bílého jogurtu
  • 250g hery
  • 600g hladké mouky
  • trochu soli

Na náplň:

  • Co dům dá. Můžete použít různé salámy, sýry, kečup, jablka, banán, čokoládu, puding, marmeládu, rozinky – fantazii se meze nekladou.
Postup

Postup na přípravu jogurtového těsta je velmi jednoduchý – smícháme jogurt se změklou herou a přimícháme mouku a sůl – až je těsto hladké a nelepí se. Dáme na chvilku do ledničky a můžeme vyválet. Vytvoření pečiva není nijak složité a dovolí popustit uzdu Vaší fantazii a chutím. Vzniklé tvary pečeme při 200°C asi 10-15 minut, podle velikosti.

Plněné roličky nebo taštičky

Jogurtové těsto vyválíme do čtverce a nakrájíme na menší čtverečky. Na ně poklademe plátky  sýra, šunky nebo oblíbeného salámu a rolujeme od jednoho rohu ke druhému. Natřeme rozšlehaným vajíčkem a pečeme. Pokud chceme jiný tvar než roličky, můžeme těsto jen jednoduše přeložit na půl a vzniknou tak sýrové nebo salámové taštičky. Pokud máte rádi česnek, můžete plát potřít nastrouhaným česnekem rozmíchaným v rozpuštěném másle.

Pizza hřebínky

Salám a sýr, případně oblíbenou sladkokyselou zeleninu, nakrájíme na kostičky a smícháme s kečupem. Jogurtové těsto nakrájíme na čtverce a v horní polovině nařízneme svislé otvory. Lžící naklademe kopečky směsi na spodní polovinu čtverce z těsta a překlopíme nařezanou stranou.

Taštičky s jablky a skořicí

Opět vyválíme plát a rozřežeme na čtverce a pomašlujeme vajíčkem. Tentokráte na střed dáme lžící směs jablek, cukru, skořice a rozinek a jednotlivé rohy přeložíme směrem do středu. Pomašlujeme rozšlehaným vejcem a pečeme.

Banánové roládky

Tento tvar je asi nejsložitější, ale nic hrozného to není :-). Vyválíme si plát, který potřeme zavařeninou, nutelou apod. My jsme použili domácí Jablečnou nutellu, a byla výborná. Na jednu stranu plátu dáme oloupaný banán a zarolujeme roládu. Nyní je lepší dát roládku vychladit do ledničky. Po zatuhnutí nakrájíme kolečka a naskládáme je buď na pečící papír na plech, nebo je můžeme dát do silikonových košíčků. Pokud nemáte banán, nebo jej nemáte v oblibě, můžete plát potřít např. pudingem nebo oblíbenou zavařeninou. Doufáme, že jsme Vás alespoň trošku inspirovali a že si jogurtové těsto oblíbíte stejně jako my.

Zanechte odpověď